Βαλκανικό Φεστιβάλ στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών


Παραστάσεις, χάπενινγκ, συζητήσεις και συναυλίες, από 5 έως 16 Μαρτίου

Βαλκανικό Φεστιβάλ στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών

Από τις 5 ως τις 16 Μαρτίου θα πραγματοποιηθεί στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών το Βαλκανικό Φεστιβάλ με τίτλο «Transitions», αφιερωμένο στην άγνωστη όψη των γειτόνων μας, ιδωμένο μέσα από τη σύγχρονη ανεξάρτητη Βαλκανική σκηνή.
Μέσα από τη μείξη τεχνών, τη σάτιρα, την πολιτική τοποθέτηση, οι καλλιτέχνες των γειτονικών μας χωρών καταπιάνονται θέματα ταμπού και δυτικά στερεότυπα αναζητώντας την εθνική τους ταυτότητα και επαναπροσδιορίζοντας τη σχέση τους τόσο με τις άλλες χώρες των Βαλκανίων όσο και με την υπόλοιπη Ευρώπη.
Επί εννέα ημέρες, καλλιτέχνες από τη Σερβία, την Κροατία, τη Σλοβενία, το Μαυροβούνιο, την Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας, τη Βουλγαρία, τη Ρουμανία και τη Μολδαβία, θα αναπτύξουν ένα δημιουργικό διάλογο μέσα από τις παραστάσεις (μουσικές, χορευτικές και θεατρικές), τα χάπενινγκ, τις συζητήσεις και τις συναυλίες.
Τα Βαλκάνια αποτελούν το πρώτο μέρος του «γεωπολιτικού» φεστιβάλ Transitions (Μεταβάσεις), που επιχειρεί να διευρύνει και να εμβαθύνει τον πολιτιστικό διάλογο με κοινωνίες που κλυδωνίζονται τις τελευταίες δύο δεκαετίες από ραγδαίες πολιτικές και οικονομικές αλλαγές και αντιμετωπίζουν ακραία κοινωνικά φαινόμενα.
Η Στέγη θα συνεχίσει με το Φεστιβάλ της Λατινικής Αμερικής και της Κεντρικής Ευρώπης. Η καλλιτεχνική διεύθυνση ανήκει στην Κάτια Αρφαρά.

 

Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ έχει ως εξής:

Τετάρτη 5 Μαρτίου 2014
Θέατρο
Oliver Frljić: Damned Be the Traitor of his Homeland!
Σλοβενία
Κεντρική Σκηνή
Ώρα έναρξης: 20:30
Χαπενινγκ
Invasive Species Dinner:
Αν δεν μπορείς να νικήσεις τον εχθρό, φάε τον εχθρό
Παραγωγή: Perforacije / Domino
Σε συνεργασία με την Populus (Κροατία)
Εστιατόριο Χύτρα (6ος όροφος)
Ώρα έναρξης: 22:00
Παρασκευή 7 Μαρτίου 2014
Περφόρμανς
Μαρίνα Αμπράμοβιτς:
Συζητά με τον Ζβόνιμιρ Ντομπρόβιτς για το Ινστιτούτο της και τη μέθοδό της
Μετά τη συζήτηση, θα ακολουθήσει μια συνομιλία της με τον Ζβόνιμιρ Ντομπρόβιτς για τις καλλιτεχνικές πρακτικές της.
Κεντρική Σκηνή
Ώρα έναρξης: 19:00
Περφρομανς
Night of Performances
Συμμετέχουν:
Petra Kovačić (Κροατία) – Act(ing)
Alen Sinkauz / Nenad Sinkauz / I.M. Klif (Κροατία) – 66th Day of the Year
Bojana Radulović (Μαυροβούνιο) – Air Doll #2
Bruno Isaković (Κροατία) – Confrontations
Tsvetelina Stoyanova (Βουλγαρία) – Waiting Room
Igor Josifov (ΠΓΔΜ) – 2-Dimensional
Το φεστιβάλ Perforacije αποτελεί μέρος της πλατφόρμας This is a Domino Project.
Σε διάφορους χώρους της Στέγης
Ώρα έναρξης: 21:00

Σάββατο 8 Μαρτίου 2014
Θέατρο
Nicoleta Esinencu: Clear History
Μολδαβία
Μικρή Σκηνή
Ώρα έναρξης: 19:00
Θέατρο
Sanja Mitrovic: A Short History of Crying
Σερβία / «Stand-up tragedy»
Κεντρική Σκηνή
Ώρα έναρξης: 21:00

Κυριακή 9 Μαρτίου 2014
Χορός/Περφόρμανς
BADco.: 1poor and one0
Κροατία
Κεντρική Σκηνή
Ώρα έναρξης: 19:00
Μουσική
Experimental Belgrade
Σερβία
Μικρή Σκηνή
Ώρα έναρξης: 21:00

Δευτέρα 10 Μαρτίου 2014
Performance – Λέξεις & Σκέψεις
Dan Perjovschi
Διάλεξη: Από τον τοίχο του Μουσείου, στον τοίχο του Facebook
Μικρή Σκηνή
Ώρα έναρξης: 19:00
Θέατρο – Προβολή
Milo Rau / IIPM – International Institute of Political Murder
Οι τελευταίες ημέρες του Τσαουσκέσκου
Με αγγλικούς υπότιτλους.
Μικρή Σκηνή
Ώρα έναρξης: 21:00
Τετάρτη 12 Μαρτίου 2014
Μουσική
Hyperion Ensemble
Ρουμανία
Μικρή Σκηνή
Ώρα έναρξης: 19:00
Θέατρο – Χορός – Περφόρμανς
Ana Vujanovic & Sasa Asentic: On Trial Together-Athens Episode
Σερβία
Στα ελληνικά και αγγλικά.
Κεντρική Σκηνή
Ώρα έναρξης: 21:00

Παρασκευή 14 Μαρτίου 2014
Θέατρο / Περφόρμανς
Ivo Dimchev: Som Faves
Βουλγαρία
Μικρή Σκηνή
Ώρα έναρξης: 19:00
Θέατρο / Περφόρμανς
Janez Jansa: Who is Next?
Σλοβενία
Κεντρική Σκηνή
Ώρα έναρξης: 21:00
Σάββατο 15 Μαρτίου 2014
Χορός
Matija Ferlin: Sad Sam Lucky
Κροατία / Σλοβενία
Μικρή Σκηνή
Ώρα έναρξης: 19:00
Θέατρο
Carbunariu: Typographic capital letters
Ρουμανία
Κεντρική Σκηνή
Ώρα έναρξης: 21:00

Κυριακή 16 Μαρτίου 2014
Θέατρο/ Λέξεις & Σκέψεις
Walking Theory:
Ημερίδα «Η τέχνη συναντά τη θεωρία σε συλλογική δράση»
Σερβία
Συμμετέχουν: Teodor Celakoski (Κροατία), Bojana Cvejić (Σερβία), Florin Flueras (Ρουμανία), Gal Kirn (Σλοβενία), Matija Medenica (Σερβία), Marta Popivoda (Σερβία), BiljanaTanurovska Kjulavkovski (ΠΓΔΜ), Ana Vujanović (Σερβία)
Πρόγραμμα ημερίδας:
16:00-17:30: προβολή του φιλμ Cultural Worker 3 in 1 της Marta Popivoda (με αγγλικούς υπότιτλους) και συζήτηση.
18:00-20:00: παρουσιάσεις των συμμετεχόντων και σχολιασμός.
20:00-21:00: ανοιχτή συζήτηση.
Μικρή Σκηνή
Θέατρο / Περφόρμανς
Via Negativa: Just the Beginning
Σλοβενία
Κεντρική Σκηνή
Ώρα έναρξης: 21:00

 

Advertisements

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Σύνδεση με %s